2020
Centrum Nauki Kopernik/
Copernicus Science Center
zosia gagoś, joanna jaxa-chamiec
moduł Energia/Energy
grafika, projekt i skład publikacji/
graphics, illustrations and typesetting
zakończony/
completed
Oto dwa projekty: Moduł Energia i Jakość Powietrza. Badanie zanieczyszczeń pyłowych. realizowane w ramach Modułowych Pracowni Przyrodniczych przez Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Moduły dedykowane są dla Szkół Podstawowych uczniów klas 4-8 i poruszają zagadnienia z przyrody, biologii, chemii, fizyki i geografii. Zawartość każdego modułu stanowi pudełko oraz książka. W pudełku znajdziecie materiały potrzebne do wykonania doświadczeń, a książka przeznaczona jest dla nauczycieli i zawiera podstawę merytoryczną, opisy doświadczeń oraz instrukcje prowadzenia lekcji.
Zakres naszych prac obejmował skład publikacji, koncepcja i projekt motywu przewodniego Modułu, projekt okładki książki oraz pudełka, grafiki do tekstów oraz grafiki przedstawiające przebieg doświadczeń.
Projekty można również obejrzeć na stronie mojebambino i centrum nauki kopernik
Tak o Module Energia pisze Centrum Nauki Kopernik:
„Tym razem tematem przewodnim dla doświadczeń na lekcjach z przedmiotów przyrodniczych (chemia, fizyka, biologia, przyroda i geografia) jest ENERGIA. Gdy siedzimy w słońcu, w wygodnym, dobrze zaprojektowanym fotelu, pracując na laptopie, popijając gorącą czekoladę i słuchając muzyki w tle, na ogół nie myślimy o energii, bez której wszystkie te czynności nie byłyby możliwe. jest ona obecna w każdej dziedzinie naszego życia i ulega ciągłym przemianom. Energia świetlna pochodząca z przemian termojądrowych zachodzących na powierzchni Słońca wykorzystywana jest przez rośliny, które w procesie fotosyntezy wytwarzają tkanki. Bez tkanek roślinnych nie mielibyśmy pożywienia i mebli, nie byłoby też paliw kopalnych potrzebnych do wytworzenia energii elektrycznej. Bez niej z kolei nie moglibyśmy zasilić laptopa ani słuchać muzyki dzięki przetworzeniu prądu w energię mechaniczną. Maleńki fragment tej opowieści staraliśmy się zawrzeć w zaproponowanych doświadczeniach oraz tekście „W przyrodzie nic nie ginie – o energii i jej przemianach” autorstwa Dariusza Aksamita.
Moduł zawiera: książkę dla nauczyciela z propozycją 25 doświadczeń, eksperckim tekstem o energii i jej przemianach oraz tekstem metodycznym, wspierającym pracę zespołową podczas zajęć. W przenośnej walizce znajduje się sprzęt potrzebny do wykonania doświadczeń.
Rozpoczynamy od pokazu wykonywanego przez nauczyciela – stanowi on swoiste wprowadzenie do tematu zajęć i wskazuje kierunek dalszych eksperymentów. Jak w dobrze zawiązanej intrydze nie zdradza się od razu finału, tak my nie wyjaśniamy na wstępie badanego zjawiska. Uczniowie mają czas na samodzielne powtórzenie doświadczenia i poszukiwanie odpowiedzi na pytania badawcze, wspierające ich w dochodzeniu do istoty problemu.”